Şahıs Koruma Eğitimi Nedir?

Şahıs Koruma Eğitimi Nedir?

Şahıs Koruma Eğitimi Nedir?

Şahıs yani kişisel koruma köpeği almayı düşünüyorsanız o zaman yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Çünkü bu köpeklerin iyi bir eğitim alması daha da önemlisi sizin neden bu köpeklerden herhangi bir tanesine ihtiyacınızın olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çünkü koruma köpekleri diğer köpeklere göre farklı bir eğitim sürecinden geçer? 

Şahıs Koruma Eğitimi

Şahıs koruma köpekleri diğer bir adıyla da Bodyguard köpekler, bekçi köpekleri cinsindendir. Bu köpeklerin eğitimleri 18 ayı tamamladıktan sonra verilir. Yani bir köpeğin şahıs koruma eğitimi alabilmesi için öncelikli olarak olgunlaşması gerekir.  Köpeğin daha önceden temel itaat eğitimi almaması da yine önemli bir gerekçedir. Royal Dog Club 18 ayını doldurmuş bekçi köpekleriniz için en iyi şahıs koruma eğitimini vererek sizin kendinizi daha çok güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

ilginizi çekebilir : köpek eğitimi 

Neden Şahıs Koruma Köpeğine İhtiyacınız Var?  

Bir kişinin şahıs koruma köpeğine ihtiyaç duymasının birçok nedeni vardır. En yakın arkadaşınızın aynı zamanda alarm sisteminiz, biber gazı ve dolu tabancanız olduğunu bilmek güzel bir duygu. Doğru şekilde eğitilirse, bu mermiler hiçbir zaman tükenmez. İster yüksek profilli bir ünlü, iş sahibi ev hanımı, istismar mağduru veya endişeli bir ebeveyn olun, bir şahıs koruma köpeği ile kendiniz veya aile üyelerinizden birinin güvenliği hakkında endişeniz asla olmaz. İnsanın üzerindeki endişe ve korku hali doğru karar vermemelerine neden olabilir. Doğal olarak şahıs koruma eğitimi almış bir köpeği satın almaktan ziyade kendi bekçi köpeğinize bu eğitimi kazandırmak çok daha mantıklı olacaktır.

Bir köpek hangi yaşta şahıs koruma köpeği olmalıdır?

Haftada en az bir kez bir köpek yavrusu satın alıp ve onu şahıs koruma köpeği olarak eğitmek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Çöpteki üstün köpeği seçebilseniz de, iyi bir koruma köpeği olacaklarının hiçbir garantisi yoktur. Koruma köpekleri yetiştirmenin perde arkasında birçok insanın anlamadığı çok şey vardır. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi şahıs koruma köpeğinin hem bekçi köpeği ırkından geliyor olması gerekir hem de 18 ayını tamamlaması gerekir. Eğer daha önce siz köpeğinize temel itaat eğitimi aldırmışsanız bu durumda köpeğinizin şahıs koruma eğitimi alması söz konusu değildir,çünkü bunda başarı elde edilemez. Şahıs koruma köpeklerinin eğitiminde sosyalleşme, çevresel istikrar ve temel itaat vardır. Diğer köpeklerle, insanlarla, seslerle sosyalleşirler. 

Şahıs Koruma Köpekleri Ne Yapabilir?

Bazı insanlar rahat değildir veya komuta göre ısıran bir köpeği idare edemezler. Yani aslında bu köpeklerin beslenmesinin nedeni ölümcül bir güce sahip olmak değil, caydırıcı olmaktır. Bir şahıs koruma köpeği eğitildikten sonra tehdit algılaması halinde sahibini uyarır, sözlü bir komut verilene kadarda ısırmadan havlar ya da kovalar. Yakalayacak, ısıracak ve tutacak bir köpek için ise verilecek eğitim daha farklıdır. Bunun için köpeğinize şahıs koruma eğitimi aldırmak istediğinizde öncelikli olarak ne istediğinizi ve neler bekleyebileceğinizi anlatın ve dinleyin. Tüm koruma köpekleri, açık ve kapalı tasma itaat kursunu tamamlar, bu nedenle köpek sahiplerinin köpeklerini rahatlıkla idare etmeleri kolay olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın