İstanbul’ da Köpek Sahiplenme

İstanbul’ da Köpek Sahiplenme

İstanbul’ da Köpek Sahiplenme

Her yıl, dünyada milyonlarca köpek ve kediye ötenazi uygulandığı tahmin ediliyor, çünkü çok fazla evcil hayvan barınaklara geliyor ve çok az insan bir evcil hayvan sahipleniyor.

Ötenazi yapılan hayvanların sayısı, daha fazla insan evcil hayvanları satın almak yerine sahiplenirse, önemli ölçüde azaltılabilir. Köpek sahiplenildiğinde sevgi dolu bir hayvanı ailenizin bir parçası yaparak kurtarırsınız ve ona umutsuzca ihtiyaç duyabilecek başka bir hayvan için barınak alanı açarsınız.

ilginizi çekebilir : köpek sahiplenme 

Harika Bir Hayvana Sahip Olursunuz

Hayvan barınakları sadece birinin onları eve götürmesini bekleyen mutlu, sağlıklı evcil hayvanlarla dolup taşıyor. Barınak hayvanlarının çoğu, taşınma ya da boşanma gibi insani bir nedenlerden dolayı orada bulunuyor. Yani aslında bu hayvanların burada bulunmalarının nedeni yanlış bir şey yaptığı için değil. Birçoğu zaten ev eğitimine sahip ve aileyle yaşamaya alışkın.

Bir evcil hayvan sahiplendiğinizde kısırlaştırmanın maliyetide ortadan kalkmış olur, bu da ailenize yeni bir üye eklemenin ön maliyetinden tasarruf etmenizi sağlar. Hayvanın eğitimine bağlı olarak eğitim masraflarından da tasarruf edebilirsiniz.

Bir evcil hayvan dükkanından ya da satıcıdan alacağınız köpek için sağlıklı diyebilmek belki zor olabilir. Çünkü genelde buralarda beslenen köpekler sağlıksız koşullara sahiptir ve genel olarak da çoğu zaman hasta veya davranışsal bozukluklara sahiplerdir. Bu köpeklerin anneleri, insanlarla dost olmadan ve bir aileye katılma umudu çok az olduğundan tekrar tekrar yavrulatılmak üzere kafeslerde tutulurlar. Buradaki tek amaç ticari düşüncedir ve bir köpeğe ticari olarak baktığınızda onların sağlığını ikinci plana atarsınız. İşte bugün köpek satıcılarından alınan köpeklerin daha sonra yaşadığı en büyük sıkıntı da budur.

Yavru köpek satıcıları, aldatıcı taktikler yoluyla işlerini sürdürmeye devam ediyor. Evcil hayvan dükkanlarında ya da internet üzerinden reklamlar aracılığıyla bir köpek aldığınız zaman aslında iyi bir şey yapmış olmaz, onların cüzdanlarına para kazandırmış olursunuz.

Bunun için bir köpek sahiplenmek ile köpek almak arasındaki farkı çok iyi anlamak ve kavramak gerekir.  

Barınaklardaki evcil hayvanların çoğu evde eğitilmiştir, bu da sadece bir evcil hayvanın hayatını değil, evdeki eşyalarınızı, çocuklarınızın sağlığını da koruyacağınız anlamına gelecektir. Olgun bir evcil hayvan sahiplendiğinizde ona ikinci bir şans vermiş olacaksınız.

Hayvanlar size sadece koşulsuz sevgi vermekle kalmaz, aynı zamanda arkadaşlarına psikolojik, duygusal ve fiziksel olarak faydalı olurlar. Bir evcil hayvanın bakımı, bir amaç ve tatmin duygusu olabilir ve yalnızlık hissini azaltabilir. Köpek sahiplendiğinizde ihtiyacı olan bir hayvana yardım etmenin de haklı gururunu yaşayabilirsiniz!

Aşırı yüklü barınaklar her yıl milyonlarca başıboş, istismara uğramış ve kaybedilmiş hayvanı barındırır ve bir hayvan sahiplenerek diğerlerine de yer açarsınız. Sadece daha fazla hayvana ikinci bir şans vermekle kalmaz, barınakların aldıkları hayvanlara daha iyi bakmalarına yardımcı olursunuz.

Bu kış özellikle koronanın sokaklarda gezdiği zamanda yeni bir arkadaş size çok iyi gelecektir.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın