Alan Koruma Eğitimi Nedir?

Alan Koruma Eğitimi Nedir?

Alan Koruma Eğitimi Nedir?

İç ve dış belli bir alanın genel korunmasını sağlamak amacıyla köpeklere verilmiş olan eğitime alan koruma eğitimi denilir. Alan koruma eğitiminin verilmesinin amacı yabancı kişilerin girmesini istemediğiniz alana girişi engellemektir. Bu eğitimde köpeğe saldırma, koruma öğretilir. Alan koruma eğitimi Royal Doğ Club’da profesyonel eğitmenler tarafından verilir ve köpeğiniz en kısa sürede ihtiyaç duyduğunuz alan korumasını sağlar.

 Alan koruma eğitimi köpeğin içgüdüsel ve fiziksel özellikleri uygun olduğu takdirde 1 yaşından itibaren uygun olan eğitimdir. Köpeğin bu özelliklere sahip olmasıyla birlikte temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitiminin ardından verilen alan koruma eğitimi sonrasında köpek yabancı etkenlere karşı havlamakta, tehlikenin devam etmesi durumunda ise doğrudan saldırmaktadır.

Yeni ve alışılmadık durumlardan korkmaması için köpeğinizi de sosyalleştirmeniz gerekir. Bu en iyi şekilde hassas sosyalleşme döneminde yapılır, ancak elbette bu tüm köpekler için mümkün değildir.

Alan koruma eğitiminde köpeğinizin normal yabancı kişinin kendisini tehdit altında hissetmemesini ya da karşılaşacağı herhangi bir duruma karşı tetikte olmasının öğretilmesi gerekir.

Önemli not: Her köpek kimin güvende olduğunu ayırt edemez ve bu nedenle elbette her köpeğin kişisel koruma eğitimi alması söz konusu değildir.

Köpeğinize Komut Üzerine Havlamayı Öğretin

Köpeğinizi herhangi bir yabancının yaklaştığı yerde havlamaya teşvik edin. Köpeğinizi havlamak için nasıl eğiteceğinizi öğrenmek için daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Royal Doğ Club size bu desteği sağlayacaktır. Bir yabancıya havlayan köpek, saldırı komutuna yanıt veren, ancak havlamayan bir köpekten daha etkili olabilir.

Bazı köpekler bu komutu öğrenmede iyi değildir. Köpeğinizin doğal olarak ne yaptığını not edin. Havlama her köpekte doğal olarak var olan bir özelliktir.  Ancak köpeğinize bir komut verildiğinde havlamayı bırakmasını öğretmeniz gerekebilir. Bir veya iki kez havladığında, ona oturmasını söyleyip durmasını emredebilirsiniz. 

ilginizi çekebilir : Köpek eğitimi 

Önemli not: Köpeğiniz emir üzerine havlamıyorsa ve yabancılara havlamıyorsa, koruma köpeği için iyi bir seçim değildir.

Köpeğinize Sizi Savunmayı Öğretin

Eğitim sürecinde bir sonraki adım için köpeğin tanımadığı birini bulmanız gerekir. Yabancı yürüyüş sırasında yaklaşır, yürür ve köpeğinize meydan okur. Koluna köpek saldırı kıyafeti takıyor olabilir, ancak buna ihtiyacı bile olmayabilir. Emri verdiğinizde ve köpeğiniz ona havladığında, korkarak kaçması gerekir. 

Yabancı alana yaklaştığında ve tehditkar hareketler yaptığında, muhtemelen siz ona bir komut vermeden önce havlamaya başlayacaktır. İçeri hiç kimsenin girmemesini istiyorsanız ve gelen kişi devam ediyorsa muhtemelen alanı savunmak için saldıracaktır.

Önemli not: Köpek yabancıdan korkarsa, koruma köpeği olarak uygun değildir.

Köpeğinize Geri Çekilmeyi Öğretmek

Bu gerçekten koruma köpeği yetiştirmenin en önemli kısımlarından biridir. Köpek alanı korumaya istekli olmalı, ancak siz istemediğinizde de geri dönmesini mutlaka bilmelidir. Köpeğiniz yabancıyı ısırdığında ona bırak dediğinizde bırakabilmelidir.

Önemli not: Köpeğiniz bırak komutuna yanıt vermezse, daha sonra  onu kontrol edemezsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın